Či už ste veľká alebo menšia rodina, alebo pár či single, určite ste sa pri zariaďovaní svojho domova stretli s dilemou, ako čo najlepšie využiť priestor. V detskej izbe môže byť vhodným riešením praktická poschodová posteľ, v kuchyni vstavané elektrospotrebiče, no a v spálni, študentskej izbe, predsieni i chodbe vhodne navrhnutá vstavaná skriňa na mieru.
Aby ste hneď v úvode nestrácali čas premýšľaním nad tým, aký typ skrine je pre Vás vhodnejší, prinášame prehľad najväčších výhod, ktoré má vstavaná skriňa v porovnaní s klasickou alebo sektorovou:
Na výrobu vstavaných skríň sa zvyčajne požívajú tri základné materiály. Laminované drevotrieskové dosky, laminátové drevotrieskové dosky a dosky z dreveného masívu. Niekedy sa zvyknú aj kombinovať. Z hľadiska pevnosti, kvality spracovania, dlhej životnosti a farebnej i tvarovej stálosti odporúčame vybrať si laminátové dosky. Viac o ich vlastnostiach píšeme TU.
Posuvné čelá alebo dvere vstavaných skríň môžu byť aj z iného materiálu. Obľúbené sú napríklad sklo a zrkadlo, ale aj moderné farebné sklo (Matelac, Lacobel) a rôzne dekoratívne dreviny ako ratan, bambus, eben či mahagón. Ak pri posuvných dverách zostanete verní laminátovým doskám, ozvláštniť ich môžete štýlovými nálepkami na nábytok alebo fototapetami. Aktuálnym módnym hitom sú podsvietené vstavané skrine. Pásy s drobnými LED svetielkami sa umiestňujú na vodiace lišty dverí.
Predtým, ako sa pustíte do samotného projektu, je dobré premyslieť si a uvedomiť si niekoľko základných atribútov, ktoré by mala Vaša vysnívaná vstavaná skriňa spĺňať. Preto si najprv spíšte odpovede na nasledujúce otázky:
Možno sa pri hľadaní odpovedí dopracujete k záveru, že ideálnym riešením pre Vás je komplexný šatník. A jeho súčasťou môže byť nie jedna, ale hneď niekoľko vstavaných skríň. Samozrejme, šatník si vyžaduje oveľa veľkorysejší priestor, ako vstavaná skriňa. Praktický je najmä vo veľkých bytoch a rodinných domoch.
Poďme však späť k vstavanej skrini. Spomínali sme, že v porovnaní s bežnou skriňou z obchodu je neporovnateľne variabilnejšia na vnútorné členenie. Umožňujú to viaceré jej súčasti:
Police slúžia predovšetkým na uskladnenie bežného oblečenia, ktoré nosíme prakticky celoročne. Patria sem blúzky, tričká, košele, krátke i dlhé nohavice, svetre, mikiny a ľahšie bundy. Šírka poličiek by nemala presiahnúť 90 cm, aby sa doska pod príliš veľkou váhou oblečenia neprehýbala. Optimálna hĺbka poličky je 60 cm. V súčasnosti sa však vyrábajú aj skrine s väčšou hĺbkou do 70 cm. Môžete v nich pohodlne uložiť hrubšie kabáty a zateplené zimné vetrovky.
Vzhľadom na priemernú výšku postavy sa police vo vstavanej skrini osádzajú do výšky v rozpätí od 50 do 180 cm od podlahy. To je najpoužívanejšia zóna každej skrine. Oblasť pod 50 cm býva vyhradená sezónnym veciam a výbave, ktorá sa spája so záľubami. Napríklad zimným a letným topánkam, športovej obuvi alebo kufrom. Výška nad 180 cm slúži ľahším sezónnym veciam – klobúkom, čiapkám, bundám, vetrovkám, hrubým svetrom či batohom.
V zásuvkách je vyhradené miesto pre spodnú bielizeň, ponožky a rôzne doplnky. Ženy tu môžu mať šperky a bižutériu, ale aj rukavice, uteráky, osušky či slnečné okuliare. Muži si sem zvyknú odkladať kravaty, motýliky, manžetové gombíky i náramkové hodinky.
Vecí v zásuvkách môže byť naozaj neúrekom. Aby boli prehľadne usporiadané, odporúčame Vám využiť praktické organizéry. Zvyčajne sú drevené, plastové a kovové. Priestor v každej zásuvke rozdelia do niekoľkých prehľadných zón. Nič sa Vám nepomieša a všetko máte pekne po ruke.
Do vstavanej skrine často projektujeme ramienkové vešiaky a rôzne výsuvné vešiaky. Ramienkové slúžia na odkladanie košieľ, blúzok, svetrov, kabátov a búnd. Muži si na na radi vešajú saká, vesty, obleky i nohavice.
Platí, že ak na ramienkových vešiakoch budete mať dlhšie veci, napríklad kožuchy a kabáty, priestor pod nimi by mal mať výšku aspoň 90 až 100 cm. Pri košeliach a nohaviciach postačí aj 80 cm.
Výsuvné vešiaky slúžia na odkladanie módnych doplnkov. Dámy na ne obľubujú vešať rôzne šatky a šály, páni zase opasky.
Majú podobnú funkciu ako organizéry v zásuvkách. Napríklad topánkové boxy si môžete rozdeliť na zimné, letné a prechodné. Podľa toho do nich prehľadne vyselektujete svoju obuv.
Do košíkov si zase odložíte drobnejšie veci, ktoré sa inak strácajú. Sú skvelé pre prstene, brošne, hodinky, spony, retiazky, motýliky, náramky i okuliare. Poslúžiť však môžu aj pre vreckovky, spodnú bielizeň, ponožky, šatky či cestovné doklady.
Záver patrí realizačnej fáze. Priestor, v ktorom má byť osadené vstavaná skriňa, treba dôkladne premerať a zakresliť. Túto prácu zverte odborníkom, ktorí skriňu vyrobia. Budete sa môcť spoľahnúť, že Vám do interiéru sadne na milimeter presne.
Ideálne je, ak vstavanú skriňu umiestnite po celej šírke steny. Využiť však môžete aj netradičné priestory a tvary. Napríklad kostrbatá zóna pod schodami býva vďačným miestom. Alebo podkrovie.
Výška skrine by sa vždy mala ťahať od podlahy po strop, respektíve po najbližšiu prekážku, aby ideálne zaplnila priestor a zakryla prípadné nerovnosti interiéru. Nezabúdajte, že do skrine budete dávať aj objemnejšie predmety, preto by mal byť priestor pred skriňou široký zhruba 100 cm.
Veľa klientov zabúda na vodiace lišty, do ktorých sú osadené posuvné dvere vstavanej skrine. To je ďalších 10 cm navyše, ktoré treba prirátať k požadovanej hĺbke skrine. A ešte jeden tip na koniec: Ak sa Vám zdá Vaša vstavaná skriňa malá, alebo ak zaberá dosť miesta a zmenšuje veľkosť izby, na optické zväčšenie skrine i priestoru je ideálne použiť zrkadlo. Okolité svetlo totiž šíri ďalej do priestoru a naoko celú miestnosť rozširuje.
So všetkými starosťami okolo vstavanej skrine Vám pomôžu a poradia naši interiéroví špecialisti. Obrátiť sa na nich môžete kedykoľvek. Stačí zavolať na 0910402050 alebo napísať na vejo@vejonabytok.sk. Radi s Vami nielen prekonzultujú všetko, čo treba, ale po rozhovore Vám vedia pripraviť aj profesionálnu vizualizáciu, aby ste mali predstavu, ako bude Vaša nová vstavaná skriňa vyzerať.